Супи

Супа од зеленчук

Пилешка супа

Телешка супа

Рибја супа

Салати

Македонска домашна

(домат, краставица, пиперка, кромид, магдонос)

Таратур

(павлака, краставици, лук)

Пресолец

(пиперка од низа, праз, маслиново масло, зачини)

Рукола

(томатинки, пармезан, маслинки)

Туна

(марула, томатинки, краставици, маслинки)

Цезар

(пилешко бело месо, марула, томатинки, маслинки, кубети, пармезан, пршут)

Шеф салата

(марула, ротквици, маслинки, краставици, томатинки, мајонез, јајца, ајдамер, пршут)

Капрезе

(домат, моцарела, босилек, оригано)

Мешана салата

(морков, цвекло, зелка, краставици, домат)

Наша салата

(марула, рукола, дајкон, капар, пченка, артичок, томатинки, маслинки, ротквици)

Топли предјадења

Шампињони на путер

Вргањ на путер

Домашно сирење во фурна

(сирење, кашкавал, печурки, домашно димено месо, бешамел сос)

Потпечен шпикован компир полнет со сланина

Похован кашкавал

Похована полнета пиперка

Поховани тиквици

Поховани модри домати

Похована зденка

Похована пирошка

Даска похована

Ладни предјадења

Македонска закуска

Пача (сезонски)

Даска од мешани сирења

(бри, овчо сирење, камамбер, димен кашкавал, рокфорт)

Даска од мешани сирења и чадени меса

(бри, овчо сирење, камамбер, димен кашкавал, рокфорт, пршут свински/говедски, кулен)

Пршут

(свниски или говедски)

Овчо сирење

Овчи кашкавал

Галички овчи кашкавал

Додатоци

Помфрит

Компир пекарски

Тавче гравче

Маслинки

Сарма (сезонски)

Пиперка (блага/лута)

Ориз

Суви полнети пиперки

Чварки (сезонски)

Ајвар

Лутеница

Пинџур

Макало

Суви домати

Рижото

Рижото со зеленчук

Рижото со пилешко во кари сос

Рижото со печурки

Рижото со телешко месо

Рижото со морски плодови

Риби и морски плодови

Пастрмка

Крап

Лосос

Ципура

Октопод

Лигњи

Паста

Шпагети - Алио Олио

Шпагети - Болоњезе

Шпагети - Карбонара

Макарони равиоли

Њоки

Тортељини

Национални јадења

Селско свинско

(свинско, печурки, сува пиперка, праз, зачини)

Селско телешко

(телешко, печурки, сува пиперка, праз, зачини)

Динстана свинска коленица

Потпечена свинска буткица

Домашно димено месо

Телешки мускул потпечен во земјено тавче

Телешко динстано месо

Чомлек

Капама

Задушено јагнешко со печурки

Турлитава

Јагнешки котлети на жар

Јагнешки котлети во вино

Печења од месо

Прасечко печење

Јагнешко печење

Специјализирана листа на јадења

Бифтек на жар

Телешки медаљони со печурки

Бифтек во сос од пиво

Бифтек во сос од сино сирење

Бифтек во сос од зелен бибер

Свинско филе на жар

Ноазети од свинско филе

Свинско филе во сос од круша

Свинско филе во сос од печурки

Рамстек

Скара

Домашно жуле (кобасица)

Плескавица

Наша плескавица (лута)

Шарска

Бела вешалица

Полнета ролована вешалица

Пилешки увијач

Пилешки стек на жар

Полнет стек

Пилешки стек со топено сирење

Ребро на жар

Ребро во фурна

Kремендла

Бечка шницла

Пилешки медаљони во сос од печурки

Пилешки медаљони во сос од кари

Десерти

Баклава

Три леќе

Туфаклија

Чоколадно суфле (топло/ладно)

Разни палачинки

Панакота

Бакал десерт

Table of Contents